תכנית תמיכות למגזר החרדי- הנדסאים

תכנית ייחודית להכשרת הציבור החרדי במסלולי ההנדסאים

בשנת 2010 החלה ההרשמה למסלול איכותי לקבוצת גברים מהמגזר החרדי, ללימודים לתואר הנדסאי במגמות המבוקשות בשוק העבודה. התכנית הינה פרי שיתוף פעולה של תכנית "חלמיש" מיסודה של עמותת ידידי עתידים, המתמחה בעידוד וקידום השכלה טכנולוגית בקרב המגזר החרדי והמכללה הטכנולוגית באר שבע. המסלול המיוחד כולל לימודי מכינה טכנולוגית להנדסאים, על מנת להשלים את תנאי הקבלה הנדרשים ללימודי הנדסאים. ניתן להירשם למסלול יום או מסלול משולב.

במסגרת המסלול המיוחד, מקבלים המשתתפים מלגת לימודים מלאה באמצעות תבחיני התמיכות של משרד העבודה והרווחה. בנוסף, יקבלו סיוע וחניכה למשך כל תקופת הלימודים, ובסיום הלימודים יינתן סיוע בהשמה לעבודה. הכשרת חרדים במכללה הטכנולוגית מהווה פריצת דרך בשילוב האוכלוסייה החרדית במשק היצרני במדינת ישראל, ומהווה למעשה את הפתרון המושלם לאוכלוסייה זו.

קהל היעד לתכנית

 • מיועד לגברים מהמגזר החרדי בעלי רקע לימודי של ישיבה קטנה
  ובעלי תנאי קבלה כפי שמופיעים במבחני התמיכות של משרד הכלכלה.

תנאי סף לזכאות לפרויקט:

 • אזרח ישראלי.
 • גבר חרדי – רצוי ומומלץ בעיקר אישור מישיבה קטנה (אפשרויות נוספות – ילדים מתחת לגיל 18 במוסדות חרדים, אישור ממשרד החינוך שקיבל מלגת אברך ללימודים לצורך השתלבות בתעסוקה, פטור משירות צבאי בשל השתייכותו לאוכלוסייה החרדית, שרות צבאי או אזרחי כחרדי)
 • לא לומד ולא השלים לימודים אקדמיים או תואר הנדסאי, ולא צפוי להשלים במקביל ללימודיו.
 • התקבל ללימודים בהיקף מלא – בהתאם לכללי מה"ט.
 • מעבר מבחן פסיכוטכני – תי"ל או מבחן אחר שמאושר ע"י מה"ט, בציון 430 לפחות לגבי מגמה אחת (מתקבל רק למגמה שהציון שלה גבוה מ-430).
 • הסטודנט לא מקבל ולא צפוי לקבל סיוע או תמיכה כלשהי בשכ"ל להוציא מענק חיילים משוחררים, מלגות פר"ח וכו'.
 • מעבר ועדת קבלה במכללה הטכנולוגית באר שבע.
 • המכללה רשאית לדרוש מהסטודנט את מלוא שכ"ל ושונות, כדי להשלים את ההפרש בין תשלומי המשרד לשכ"ל מלא.

משך הלימודים במסגרת הפרויקט:

מכינה טכנולוגית מלאה בלימודי יום או בלימודי ערב, לאחריה ארבעה סמסטרים בלימודי יום או שישה סמסטרים בלימודים משולבים, ופרויקט גמר בהתאם למגמת הלימוד.

תנאים מיוחדים למשתתפי הפרויקט:

לאחר הגשת המועמדים שעברו את תהליך המיון למבחני התמיכות של משרד העבודה והרווחה, זכאים המשתתפים:

 1. לפטור מלא מתשלום שכר לימוד, כולל נלווים ובחינות ממלכתיות, ולמעט דמי סריקת מבחנים, דמי אגודת סטודנטים וחזרה על בחינות ממלכתיות.
 2. ליווי ותמיכה וסיוע בשיעורי עזר.
ידיעון תמיכות לגברים